Natur og friluftsliv

Cykle, vandre, fiske, overnatning i det fri...og vi kunne blive ved. Natur og friluftsliv udfordrer dig med en masse oplevelser i det fri. Vi skal bygge lejr, lave mad over bål og sove under åben himmel. Du får jord under neglene, vildmarkstricks og lækker havudsigt. Alt sammen næsten lige uden for døren.

Efterskolen på Hjarnø ligger midt i fantastisk uforstyrret natur, omgivet af hav. Her er rig mulighed for at bruge naturen på spændende måder. Vi går, cykler, vinterbader eller dyrker yoga med udsigt over havet. Vi dyrker selv f.eks. krydderurter og bruger grøntsager og andre madvarer, som er dyrket på øen.

I det hele taget, bruger vi friluftsliv og naturen som ramme for flere af vores aktiviteter. Det skal både være sjovt, udfordrende og udviklende at være sammen, og fællesskab og sammenhold bliver styrket, når du f.eks. ligger under stjernehimlen med udsigt til havet efter en sjov dag med masser af udfordrende aktiviteter. Vi udnytter det gode vejr, så længe vi kan, og udfordrer os selv, når kulden viser tænder.

Kort sagt bruger vi alle naturens elementer og er ude året rundt. Vi lytter også til, hvad du, som elev, har lyst til at prøve.

Friluftsliv og udeliv er i perioder en del af faget “Sundhed og idræt”, og her kan valgfagene være fiskeri, vinterbadning, mindfullness i naturen og meget andet. Derudover vil friluftsliv være en del af programmet i nogle weekender, hvor vi tager ud og sover i shelter og lignende.

Se også